ניקוי וירוסים

המחשבים וההתקנים הדיגיטליים כבר מזמן הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת חיינו ולמעשה איננו יכולים לדמיין את עצמנו עוברים יום אחד ללא שימוש במחשב מסוג כלשהו. אבל, הנחיצות הזו, הופכת אותנו לחסרי אונים ברגע שהמחשב או אפילו הטלפון הסלולרי נתקף בווירוס ואנחנו צריכים להתחיל בהליך של ניקוי וירוסים.

מה זה בדיוק וירוס?

וירוס הוא למעשה תכנית מחשב קטנה בדומה לכל תוכנה שאתם מכירים מהמחשב. אותה תוכנה, נכתבה למטרה ספציפית על ידי יוצריה. בין המטרות השונות וירוסים יכולים לגנוב סיסמאות, לגנוב מידע אישי, להעמיס על המחשב, להציג פרסומות לא רצויות ואפילו לתקוף שרתים בעולם ישירות מתוך המחשב האישי שלכם.

כאשר המחשב נתקל בווירוס חשוב להתחיל בהליך של ניקוי וירוסים מהר ככל האפשר, שכן כל עוד תכנית הווירוס פעילה במערכת ההפעלה היא תמשיך בפעילותה ותבצע את אותה הפעולה שוב ושוב עד להסרתה המלאה. באחוז ניכר של המקרים – כמעט בלתי ניתן לחסום את פעילות הווירוס אלא על ידי שימוש בתוכנת אנטי וירוס.

איך יודעים שהמחשב נתקף בווירוס?

כאשר המחשב עצמו נתקף בווירוס עקב קובץ נגוע שהורד מהאינטרנט או הגיע בדיסק און קיי חיצוני, תחל להופיע "התנהגות משונה" במערכת ההפעלה. יתכן ולפתע יופיעו פרסומות לא רצויות שיקפצו על המסך ללא שום פעילות מצד המשתמש, אפשרות נוספת היא הופכת חלונות אישור או הודעות לא ברורות בעת עליית המערכת.

ישנם גם מקרים בהם לא תוכלו לדעת שהושתל במחשב שלכם וירוס כלשהי שכן כל פעילותו תתבצע מאחורי הקלעים. כך, לדוגמה במידה ומדובר בווירוס המבצע גניבת סיסמאות לא תוכלו לראות שום התראה אך כל סיסמה לכל אתר, מערכת דואר אלקטרוני וכדומה, תוקלט ותשלח ליוצרי הווירוס.  

איך מבצעים ניקוי וירוסים?

כל הליך ניקוי וירוסים מתחיל בהתקנה של תוכנת אנטי וירוס. אותה תוכנת אנטי וירוס יודעת לבצע הליך של ניקוי וירוסים על ידי סריקה של הכונן הקשיח במערכת ההפעלה ואיתור תכניות הווירוס על פי בסיס מידע שיש ברשותן. לכן, חשוב לבצע רכישה של תוכנת אנטי וירוס ולדאוג לעדכונים שוטפים של בסיס הנתונים.

תוכנת האנטי וירוס פועלת בשני אופנים. תחילה, היא מקימה רשת הגנה על המחשב עצמו וסורקת כל קובץ המועתק למערכת ומונעת את כניסתם של קבצים נגועים מכל מקור שהוא. האופן השני הוא כמובן ביצוע סריקה לקבצים הקיימים במערכת ההפעלה אשר בה מזוהות תכניות בעלות התנהגות "לא תקינה" אותן נוכל להסיר מהמערכת בסיום הסריקה.

 

גאדג'טים טכנולוגיה כללי לימודים טכנולוגיים שיווק באינטרנט
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
**8 דברים שכדאי לדעת על ייעוץ סביבתי**
המודעות הסביבתית גוברת בכל התחומים, וייעוץ סביבתי הופך לחלק בלתי נפרד מכל פרויקט או תהליך עסקי. הנה...
קרא עוד »
יונ 23, 2024
**המידע העסקי שלכם בידיים טובות: 7 דברים שאתם חייבים לדעת**
שמירה על מידע עסקי היא אחת המשימות החשובות ביותר בכל ארגון. עם הטכנולוגיה המתקדמת של היום, ישנם הרבה...
קרא עוד »
יונ 20, 2024
**זוהר ומקביל: הדברים שחשוב לדעת על תאורה וציוד הגברה**
מזיזי רוח ומסייעי ביצועים, ציוד התאורה והגברה הם עמודי התווך של כל אירוע או הופעה בידיעה מהעניין....
קרא עוד »
יונ 19, 2024